Domowy Kościół

Domowy Kościół jest małżeńsko – rodzinną gałęzią Ruchu Światło-Życie. Swymi początkami sięga 1973 r., gdy w Krościenku nad Dunajcem odbyła się pierwsza Oaza letnia – rekolekcje dla rodzin. Założycielami Domowego Kościoła są: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki oraz s. Jadwiga Skudro. Charyzmat Domowego Kościoła opiera się na duchowości małżeńskiej, zaczerpniętej z francuskiego ruchu małżeńskiego Equipes Notre-Dame, a ubogaconej poprzez przeżywanie rodzinnych oazowych rekolekcji formacyjnych, opartych na metodzie wypracowanej przez Ruch Światło-Życie.

Małżeństwa Domowego Kościoła wraz z kapłanem – doradcą duchowym, spotykają się raz w miesiącu w małej grupie zwanej „kręgiem”, składającej się z czterech do siedmiu małżeństw sakramentalnych. W czasie tego spotkania dzielą się swoim życiem, wsłuchują się w słowo Boże,  modlą się i rozważają tematy dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego.

Wspólnota Domowego Kościoła dynamicznie rozwija się nie tyko w kraju, ale i za granicą. Aktualnie zrzesza około siedemnaście tysięcy rodzin. W diecezji opolskiej liczy około dwustu małżeństw skupionych w czterdziestu kręgach. Domowy Kościół, to zaproszenie do codziennego przeżywania, umacniania i wzrostu łask płynących z sakramentu małżeństwa.